Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

9. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi'nde bSTR buluşması gerçekleşti

Kas 19, 2019

İnşaat malzemeleri sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), 2009 yılından bu yana gerçekleştirdiği ‘Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nin 9’uncusunu, bu yıl ‘Rekabetin Şifreleri: Sınırsız Ticaret’ temasıyla Swissotel The Bosphorus İstanbul’da düzenledi. İş ve ekonomi dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı zirvede, sektörün her kesiminden 500’ü aşkın katılımcı bir araya geldi.

Zirvede eş zamanlı olarak ‘Rekabetin Sayısal Hali’ başlıklı buildingSMART Türkiye Buluşması gerçekleşti. Açılış konuşmalarını buildingSMART Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı Muhammed Maraşlı ile Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Çıtıpıtıoğlu'nun gerçekleştirdiği oturumda her biri alanında uzman yabancı konuşmacılar, özel sunum gerçekleştirdi. 

Avustralya, Orta Doğu ve Avrupa'daki büyük ölçekli, karmaşık projelerin tasarım ve yapımı kapsamında BIM uygulamalarında yer alan Digital Insights'ın CEO'luğunun yanı sıra, buildingSMART İsviçre Yönetim Kurulu Üyeliği ile buildingSMART International Building Room Yürütme Kurulu Üyeliğini sürdüren Mark Baldwin, zirvede, ‘openBIM Eğitiminde Global Kriter: bSI Sertifikası’, başlıklı özel sunumunda inşaat endüstrisinin dijitalleşmesi için standart belirleme konusunu inceledi. Aynı zamanda Almanca yayımlanan ve inşaat yönetimi alanında en çok satanlar arasına giren BIM Manager adlı kitabın yazarı olan Mark Baldwin, zirvede son gelişmeleri anlattı. 

Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Organizasyonu (TNO) BIM Dijitalleşme Kıdemli Danışmanı Rob Roef,  ‘openBIM; Hareket, Zihniyet ve Teknoloji’ başlıklı özel sunumunda “İnşaat ve altyapı dünyasını 'openBIM' olmadan hayal etmek imkansız hale geldi. Odak noktası, tasarım ve mühendislikten yürütme ve varlık yönetimine giderek daha fazla kayıyor” diye konuştu. 

Avrupa inşaat sektörünün, dijital dönüşümün gerekliliğinin farkına varmaya başladığını belirten buildingSMART International Leadership group for IFD Üyesi ve coBuilder Kurucusu Lars Chr. Fredenlund,  ‘İnşaat Endüstrisinin Amazon Dönemi’ başlıklı özel sunumunda yapıların daha düşük maliyetli, daha çevreci ve daha az hatayla nasıl inşa edileceğini anlattı. 

Konuşmacıların sunumları sonrasında buildingSMART Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi Tolga Canözkan moderatörlüğünde soru cevap kısmına geçildi. 

Artırılmış gerçeklikle modellemeyi fiziksel dünyaya taşıyoruz

Zirvenin ana oturumunda konuşmacı olarak yer alan Danimarkalı yazılım geliştirme şirketi DALUX’un BIM FM Danışmanı Dennis Nordli Hansen, ‘Herkes İçin Artırılmış Gerçeklik’ başlıklı özel sunumunda; şirket olarak 2 yıl içinde tek ülkeden 9 ülkeye yayılmayı başardıklarını kaydetti. Hiç pazarlama girişimleri olmayan ülkelerden bile yazılımlarının indirildiğini kaydeden Hansen, dünyada BIM lideri olmayı hedeflediklerini ifade etti. Geliştirdikleri yazılım ile BIM modellerinin fiziksel dünyaya entegrasyonunu sağladıklarını söyleyen Hansen, “Artırılmış gerçekliği kullanıcı dostu olarak mobil telefonlara uygulayan ilk firmalardan biri olduk. Yazılımımızı kullananlar herhangi bir şey doğru yerleştirilmediyse müteahhidi görevlendirip, ne yapmaları gerektiğini 3 boyutlu olarak görüyorlar ve düzeltilmesini istiyorlar. BIM modellerini sahaya taşımak isteyen şirketler bizim ürünümüzü kullanıyorlar” diye konuştu.

Lars Chr. Fredenlund da ana oturumda ‘İnşaat Sektöründe Bilgi Daha İyi Nasıl Yönetilir?’ başlıklı ayrı bir özel sunum gerçekleştirdi. Avrupa’nın inşaat sektöründe dijital dönüşümün gerekliliğinin farkına vardığını ve BIM stratejilerine yönelik uygulamaların başladığına dikkat çeken Fredenlund, şunları söyledi: “Değişim konusunda kolay adım atamıyoruz ancak ne yaparsak yapalım dijitalleşme sürecini yavaşlatıp durdurmamız mümkün olmayacak. Bu yüzden dijitalleşme sürecine hızlıca ayak uydurmalıyız.  Bugün BIM dendiği zaman insanların aklına sadece 3 boyutlu teknolojiler geliyor. 3D bunun bir parçası ancak en önemlisi değil. Sektörümüzde en önemli unsur veri. Bilginin daha iyi yönetilmesi için silolama çalışması yapmamız gerekiyor. İnşaat sektörünün temsilcileri olarak bilgi birikimimize sahip çıkmalı, doğru bir şekilde yönetmeli ve bu veriler ışığında hareket etmeliyiz." 

Konuşmacı sunumlarına sağ köşedeki ek kısmından ulaşabilirsiniz.

 

Son Düzenlenme Perşembe, 09 Ocak 2020 11:19